Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Sculpturally shaped fronts with a three-dimensional effect and a shiny chrome finish give the Carino series an expressive, modern character. Clean lines, a delicate black frame and handle-free surfaces create a light, high-quality look with a sophisticated design. The compact chest of drawers complements the series with flexible storage space for books, accessories or everyday items, while also serving as a stylish bedside table with an urban touch.
- Small chest of drawers in silver and black, 50 x 40 x 39 centimetres (H/W/D)
- The three-dimensional design of the fronts in a shiny chrome finish creates an extraordinary look
- Offers practical storage space for books, accessories or everyday items and also works perfectly as a bedside table
- The narrow feet in black give the bedside table a light appearance and are made of sturdy steel
- The practical push-to-open function allows effortless opening and a high-quality, handle-free look
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 50 cm |
| Width | 40 cm |
| Depth | 39 cm |
| Weight | 10 kg |
| Volume (packed) | 0,04 m³ |
Product information
| Color : | Silvery |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity, Push-to-open |
| Print catalogue: | Corpus and fronts: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Foot/Base: Steel powder-coated, Door: 2 Stück Steel chromed, Door: Push-to-open, 100 kg Max. load-carrying capacity |
| Room: | Bedroom |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Carino |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Loft | |
| Marketing calendar: | June |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in