Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Our Santos range fascinates with its expressive front design and the unique grain of solid mango wood - a real eye-catcher with natural charm. The artful workmanship creates a three-dimensional look, which highlights light and shadow in an exciting way. Thanks to the soft-close and push-to-open system, the design remains puristic and functional at the same time. Perfect for modern loft interiors, cozy boho oases or as a style-conscious contrast in minimalist rooms. In combination with metallic accents or natural materials, a harmonious look is created that radiates timeless aesthetics and homeliness.
- Handcrafted chest of drawers made of solid wood with 3 compartments in brown, 127 x 85 x 40 centimeters (H/W/D)
- The different heights and depths of the front and the characteristic wood grain create a natural, high-quality look
- Carcass and fronts made of lacquered solid mango wood, which impresses with its stability, characteristic grain and warm appearance
- The soft-close and push-to-open system allows silent closing and effortless opening and gives a high-quality, handleless look
- The chest of drawers with 2 doors offers versatile storage space for books, crockery or everyday utensils thanks to its 3 spacious compartments
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 136 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 40 cm |
| Weight | 59 kg |
| Volume (packed) | 0,69 m³ |
Product information
| Color : | Brown |
|---|---|
| Details: | Assembled, Each piece unique, Hand-crafted, Max. load-carrying capacity, Soft-close |
| Print catalogue: | Corpus: Mango Solid wood Lacquered, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Shelf: 2 Stück Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Handles: Steel lacquered, Door: 2 Stück Mango Solid wood Lacquered, 45 kg Max. load-carrying capacity, Hand-crafted, Each peace unique, Assembled, Soft-close |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Santos |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Cosy Living |
| , Cosy – Lounge | |
Reviews
Log in