Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Charming furniture of the Puro series, which impresses with loving details and artistically hand-carved ornaments. The bright, natural color adds a fresh and modern touch.
- Handgefertigte Kommode aus Mango-Massivholz mit dekorativen Schnitzereien und zehn Schüben mit individuellen Fronten
- Die Schubladenkommode bietet reichlich Stauraum im Flur, Schlaf- oder Wohnzimmer für Dokumente, Wäsche, Schmuck und vieles mehr
- Für einen Eyecatcher sorgen die unterschiedlich gestalteten Schübe mit Griffen aus Stahl, Leder, Glas & Co.
- Der helle Holz-Ton sorgt für einen natürlichen Wohnstil, die raffinierten Ornamente für einen stylischen Ethno Look
- Oberflächen- und Farbunterschiede sind Kennzeichen eines Unikats und machen jedes Design einzigartig
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 90 cm |
| Width | 70 cm |
| Depth | 30 cm |
| Weight | 32.3 kg |
| Volume (packed) | 0,28 m³ |
Product information
| Color : | Beige, Nature |
|---|---|
| Details: | Assembled, Hand-crafted, Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Corpus and fronts: Mango Solid wood Lacquered, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Handles: Steel lacquered, Glass Clear, Cowhide Aniline Nubuck, Buffalo bone Regarding customs department: Latin Name: Buffalo Bones – Bubalus Buba (Also called Bubalus Bubalis, and Ossa Bubalus), Drawer floor: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Cover plate: 25 kg Max. load-carrying capacity, Shelf: 15 kg Max. load-carrying capacity, Hand-crafted, Assembled |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2016-2 |
| Series: | Puro |
| Specials: | Price cut, US-Fit |
| Trendshows: | Cosy Living |
| , Cosy – Nature | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in