Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A real favorite with character: this chest of drawers impresses with its hand-carved fronts in ethnic style, which lend depth and expression thanks to their sculptural structure. The warm solid mango wood brings naturalness into the home with its unique grain, while the black metal frame provides a modern contrast. Thanks to the soft-close function, the doors close quietly – perfect for stylish organization in the living room, bedroom, or hallway. Whether for dishes, clothes, decorations, or documents – the storage space is versatile. The chest of drawers looks particularly beautiful against light walls or combined with natural textiles and handmade ceramics.
- Brown solid wood chest of drawers with black frame, 90 x 100 x 45 centimetres (H/W/D)
- With its sculptural front design and carved patterns in a timeless ethnic style, this is a real design highlight
- The black steel frame ensures stability and provides a modern contrast to the light wood body
- With a practical soft-close function, it offers versatile storage space for everyday utensils, crockery, or clothing
- Artfully handcrafted from solid mango wood, which impresses with its stability and characteristic grain
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 100 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 45 cm |
| Weight | 32 kg |
| Volume (packed) | 0,54 m³ |
Product information
| Color : | Nature |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted, Hinges adjustable, Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Permanently mounted, Soft-close |
| Print catalogue: | Frame: Steel powder-coated, Corpus and fronts: Mango Solid wood Lacquered, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Cover plate: Mango Solid wood Lacquered, Shelf: 2 Stück Mango Solid wood Plastic-coated, Door: 2 Stück Mango Solid wood Lacquered, Shelf: 1 x Permanently mounted, 30 kg Max. load-carrying capacity, Hand-crafted, Each piece unique, Soft-close, Hinges adjustable, Partly dismantled |
| Room: | Bedroom |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Madeira |
| Trendshows: | Cosy Living |
| , Cosy – Nature | |
| Marketing calendar: | January, June |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in