Description
Natural beauty meets artistic craftsmanship: the Gino range combines striking wood grains, warm brown tones and detailed relief structures to create a harmonious overall look. The solid mango wood gives each piece a natural, high-quality character with exciting contrasts thanks to the different carving patterns. Thanks to soft-close and push-to-open, the design remains clean and handleless. Whether as a statement in a modern loft or as a highlight in a boho living style - combined with soft earth tones, metal accents or handmade decorative elements, a natural, inviting ambience is created in any living area.
- Chest of drawers in a pattern mix made of solid wood with 5 drawers, 110 x 55 x 40 centimeters (H/W/D)
- Numerous carved patterns and different wood and brown tones create a harmonious, natural aesthetic
- Carcass and fronts made of lacquered solid mango wood, which impresses with its stability, characteristic grain and warm appearance
- The soft-close and push-to-open system allows silent closing and effortless opening and gives a high-quality, handleless look
- With five spacious drawers, the chest of drawers offers versatile storage space for books, clothes or everyday items in the hallway, bedroom or living room
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 110 cm |
| Width | 55 cm |
| Depth | 40 cm |
| Weight | 32.7 kg |
| Volume (packed) | 0,29 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Multicoloured, Nature |
|---|---|
| Details: | Hand-crafted, Max. load-carrying capacity, Partly dismantled |
| Print catalogue: | Corpus and fronts: Mango Solid wood Lacquered, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Foot/Base: Steel powder-coated, Shelf: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Drawer frame: 5 Stück Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, 20 kg Max. load-carrying capacity, Hand-crafted, Partly dismantled |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Gino |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Cosy Living |
| , Cosy – Lounge | |
Reviews
Log in