Description
A homage to ornamentation. This chest of drawers from the Alhambra series fascinates with the Moorish-inspired, sublime ornaments on the front. Its appearance is refined by an exclusive, matt silver finish. Six drawers.
- Six drawers provide lots of storage space
- The ethnic look and shabby chic
- Lots of attention to detail
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 89 cm |
| Width | 107 cm |
| Depth | 39 cm |
| Weight | 38.3 kg |
| Volume (packed) | 0,43 m³ |
Product information
| Color : | Silvery |
|---|---|
| Details: | Hand-crafted, Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Corpus and fronts: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Handles: Steel brass-plated, Cover plate: 25 kg Max. load-carrying capacity, Shelf: 15 kg Max. load-carrying capacity, Hand-crafted |
| Room: | Bedroom, Living room |
| Season: | Saison2016-1 |
| Series: | Alhambra |
| Specials: | Price cut |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in