Description
A feel-good place with a style factor: this cozy pet bed combines sophisticated comfort with modern design. The fluffy fabric in elegant dark gray blends harmoniously into a wide variety of living concepts - whether Scandinavian, urban or minimalist. Thanks to the soft upholstery, every moment of retreat becomes a little luxury for your dog or cat. The leather-look handle adds a stylish accent and also makes the bed mobile - ideal for spontaneous changes of location at home or on the go. Particularly suitable for everyday use: the easy-care material can be easily cleaned in the washing machine at 30°C.
- Soft dog/cat bed in dark gray, 20 x 55 x 40 centimetres (H/W/D)
- A stylish favorite place for every pet that charmingly combines comfort and design
- The cozy cover and soft padding create maximum comfort for every four-legged friend
- The leather-look carrying handle and the light weight of 1.8 kg make transportation child's play
- Particularly practical: the bed is suitable for machine washing at 30 °C
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 20 cm |
| Width | 55 cm |
| Depth | 40 cm |
| Weight | 1.8 kg |
| Volume (packed) | 0,20 m³ |
Product information
| Color : | Grey |
|---|---|
| Details: | Machine washable |
| Print catalogue: | 100 % Polyester, 30 °C Machine washable |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Dogbed |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Christmas |
Reviews
Log in