Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The “Fluid Realities” collection is the result of KARE's exclusive collaboration with the renowned star designer Karim Rashid. With its eye-catching, colorful legs in geometric blocks of color, this desk becomes a dynamic focal point that adds a vibrant and inspiring atmosphere to any room. The sleek, dark tabletop provides ample space for laptops, documents and creative projects, while the harmonious combination of futuristic design and practical functionality creates the perfect setting for productive work. A must-have for modern home offices or creative studios.
- Large desk with colorful legs, 73 x 200 x 90 centimeters (H/W/D)
- The table legs in geometric color blocks make an exciting design statement and add dynamism to the room
- The futuristic color concept makes the desk an inspiring focal point in the home office or studio
- The dark, glossy tabletop offers plenty of space for laptops, documents and creative projects
- The fusion of Karim Rashid's iconic style and functional clarity is evident in every detail
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 73 cm |
| Width | 200 cm |
| Depth | 90 cm |
| Weight | 81.5 kg |
| Volume (packed) | 1,01 m³ |
Product information
| Color : | Multicoloured |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Thickness of panel |
| Print catalogue: | Corpus and fronts: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Tabletop: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, 18 mm Thickness of panel, 100 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down |
| Season: | Saison2025-1 |
| Specials: | Karim Rashid |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Pop | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in