Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The “Fluid Realities” collection is the result of KARE's exclusive collaboration with the renowned star designer Karim Rashid. With its geometrically designed, colorful legs, this desk is a captivating eye-catcher that lends any room a lively, creative atmosphere. The high-quality, dark table top, combined with an easy-care glass top, offers generous space for laptops, notes and artwork. A masterpiece that combines futuristic elegance and sophisticated function in an inspired design - ideal for home offices or studios that exude clean lines and creative energy.
- Large desk with colorful legs, 73 x 200 x 90 centimeters (H/W/D)
- The table legs in geometric color blocks make an exciting design statement and add dynamism to the room
- The futuristic color concept makes the desk an inspiring focal point in the home office or studio
- The dark tabletop with an additional, easy-care glass top offers plenty of space for laptops, documents and creative projects
- The fusion of Karim Rashid's iconic style and functional clarity is evident in every detail
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 73 cm |
| Width | 200 cm |
| Depth | 90 cm |
| Weight | 116.9 kg |
| Volume (packed) | 1,13 m³ |
Product information
| Color : | Multicoloured |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Thickness of panel |
| Print catalogue: | Corpus and fronts: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Tabletop: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Glass Toughened safety glass Clear, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, 18 mm Thickness of panel, 100 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down |
| Season: | Saison2025-1 |
| Specials: | Karim Rashid |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Pop | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in