Description
A classic desk that would also go well with the interior of a luxury sailing yacht. The rod fittings and the graphic brass frame and dark ash veneer are a cool mix of the globetrotter style and modernism. Other furniture models from the Osaka series are available.
- Desk that looks very stylish thanks to the graphic brass-look frame
- The dark wood with its elegant metal fittings is given lightness by the metal frame
- A classic desk which becomes a timeless modern desk with the brass details
- A trendy piece for the home office - when it's not just supposed to look like work at home
- The new Asia style brings the world to your home
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 81 cm |
| Width | 138 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 36.3 kg |
| Volume (packed) | 0,28 m³ |
Product information
| Color : | Brown |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Corpus: Medium density fibreboard (MDF) Veneered, Ash Wood veneer Lacquered, Handles: Stainless steel brushed, Legs: Stainless steel brushed, 40 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down |
| Room: | Office |
| Season: | Saison2018-2 |
| Series: | Osaka |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Topic: | Home Office |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Modern | |
| Marketing calendar: | May, August |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in