Description
The furniture in our Brighton collection exudes the charm of the 1950s in a modern and stylish way. Characteristic wood grains and vertical front structures bring natural warmth and a dynamic look to your home. The handle-free front with practical push-to-open function ensures a clear, elegant overall appearance and comfortable handling in everyday use. Thanks to well-designed, flexible storage space, the pieces are not only visual highlights, but also real organisational talents. The matching desk perfectly rounds off the ensemble – with two drawers for writing utensils, technology or documents, it becomes a stylish workplace. Whether in the living area, bedroom or home office: with a simple chair and decorative accessories such as a table lamp or vase, you can effortlessly create a harmonious look.
- Modern desk in oak look with two drawers, 80 x 121 x 54.5 centimetres (H/W/D)
- With its clean lines and textured slatted fronts, this table brings stylish retro flair and dynamism to any interior
- Veneered oak characterises the desk with authentic wood grain and natural warmth
- Documents and writing utensils can be elegantly stored in two drawers with a practical push-to-open function
- Ideally placed in the living room or bedroom, the desk becomes a stylish home office or creative zone
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 80 cm |
| Width | 121 cm |
| Depth | 54.5 cm |
| Weight | 39.5 kg |
| Volume (packed) | 0,21 m³ |
Product information
| Color : | Nature |
|---|---|
| Details: | Adjustable in height, Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Push-to-open |
| Print catalogue: | Corpus: Oak Medium density fibreboard (MDF) Veneered, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Drawer front: 2 x Oak Medium density fibreboard (MDF) Veneered, Shelf: Adjustable in height, 100 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down, Push-to-open |
| Room: | Office |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Brighton |
| Trendshows: | Cosy Living, Modern Times |
| , Cosy – Nature, Modern – Living | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in