Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A shimmering Schröter beetle sits enthroned beneath the clear bell, as if taken from a stylish natural history collection. The shiny gold shell contrasts effectively with the deep black base and magically attracts the eye. The protective glass bell protects against dust and makes care a breeze. Placed between vases and art books on the sideboard or displayed solo on a shelf, the object adds a touch of mystery and gives modern and classic living spaces a hint of a cabinet of curiosities. It also makes a charming gift for collectors, design enthusiasts, and nature lovers.
- Decorative beetle in gold with glass dome, 20 x 13 x 13 centimetres (H/W/D)
- The beetle impresses with its shiny gold finish and detailed workmanship
- Presented on a black pedestal and surrounded by a bell jar
- Placed on a sideboard or bookshelf, this decorative object adds a mysterious, elegant touch
- An unusual gift idea for decoration fans and nature lovers
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 20 cm |
| Width | 12.5 cm |
| Depth | 12.5 cm |
| Weight | 0.65 kg |
| Volume (packed) | 0,12 m³ |
Product information
| Color : | Golden |
|---|---|
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Beetle |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Christmas |
Reviews
Log in