Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A vase shows personality! Ceramic vase in the shape of a woman's torso with pretty earrings and floral décolleté recalls the iconic painter. Like her model the decorative object
playfully combines boho style, surrealism and folklore - a real work of art. Ceramic products are usually not one hundred percent waterproof due to their material structure. We
recommend using a separate, waterproof container for flower water to protect surfaces. For example, you can place a jam jar or similar in a ceramic vessel.
- Large decorative vase in the shape of a woman's bust with pretty earrings and floral décolleté.
- For art lovers: the masterful decorative object is reminiscent of the style icon from Mexico
- Sensual bohemian touch for any room, made of ceramic
- Ideal as a soloist on console and sideboard and as an extravagant colour accent in modern interiors
- Fits the vintage style, looks particularly good as an artistic eye-catcher in plain rooms
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 33.5 cm |
| Width | 29.3 cm |
| Depth | 18.5 cm |
| Weight | 2.5 kg |
| Volume (packed) | 0,08 m³ |
Product information
| Color : | Black, Multicoloured, Rose |
|---|---|
| Details: | Assembled, Not watertight |
| Print catalogue: | Porcelain handpainted, Not watertight, Assembled |
| Room: | Dining room, Living room |
| Season: | Saison2019-2 |
| Series: | Muse |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Topic: | Mothers Day, Spring Selection, Wild Summer |
| Marketing calendar: | March, May, July |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in