Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Vases with a face are in, but this vase takes the trend to the extreme: the abstract male bust has a personality all of its own. It is a real eye-catcher, both as a soloist and in the company of other vases and will delight everyone, not just art lovers.
- Fancy decorative ceramic vase in the shape of a man's bust with bold colours and gold highlights
- With abstract, geometric shapes the bust sets a highlight on chests of drawers and sideboards
- A radiant appearance: the surface of the vase has a glossy glaze
- The ideal gift for art lovers and décor fans with a penchant for the unusual
- A successful balancing act: the vase can stand on its own, while the small openings in it are ideal for creative decorating
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 35.9 cm |
| Width | 20.4 cm |
| Depth | 20.4 cm |
| Weight | 2.5 kg |
| Volume (packed) | 0,07 m³ |
Product information
| Color : | Blue, Multicoloured |
|---|---|
| Details: | Not watertight |
| Print catalogue: | Ceramics Dolomite glazed, Not watertight |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2021-1 |
| Series: | Cohesion |
| Specials: | US-Fit |
| Topic: | Christmas |
| Marketing calendar: | May |
Reviews
Log in