Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Viva Mexico: to this day the painter is regarded as one of Mexico's most famous artists. Here comes her bust as a decorative object. Like her works, this figure enchants her
surroundings with a sensational colour spectacle.
- Celebrates colour and the boho style: colourful bust for all fans of this extraordinary woman
- A decorative object with expressiveness: the artist continues to influence art, fashion and interior design to the present day
- The decorative figure of the legendary influencer is worked with many loving details such as flowers, butterflies and real earrings
- The decorative head is so attractive that it deserves a central place: on the window sill, on the shelf, on the dresser and sideboard or the console table in the hallway
- A very special gift idea for all creative, sensuous people
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 40.5 cm |
| Width | 30.8 cm |
| Depth | 20.5 cm |
| Weight | 2.6 kg |
| Volume (packed) | 0,09 m³ |
Product information
| Color : | Black, Multicoloured, Red |
|---|---|
| Details: | Assembled |
| Print catalogue: | Polyresin, Delivery Assembled |
| Room: | Corridor, Living room |
| Season: | Saison2019-2 |
| Series: | Muse |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Topic: | Mothers Day, Spring Selection, Valentines Day, Wild Summer |
| Marketing calendar: | March, May |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in