Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This handmade decorative object can’t fail to make an impression! The well-trained athlete leaves no doubt that he has strength and dynamism. The detailed portrait of the naked athlete is a stylish accessory that represents sophisticated taste and becomes an eye-catcher on the sideboard and window sill. It inspires, motivates and at the same time radiates calm.
- A unique piece: the sculpture made of artificial stone was handcrafted with great attention to detail
- Inspiring: realistically designed, the athlete radiates strength and concentration
- Bronze look: the bronze-coloured figure on a black base is reminiscent of an antique sculpture
- Can be placed anywhere: whether in the living room, dining room, bedroom or hallway, the sculpture will always create a statement.
- A gift idea for athletes: as a motivating sculpture, it is an excellent gift idea for sportsmen and women
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 35.5 cm |
| Width | 25.5 cm |
| Depth | 12.5 cm |
| Weight | 3.125 kg |
| Volume (packed) | 0,12 m³ |
Product information
| Color : | Black, Copper, Golden |
|---|---|
| Details: | Hand-crafted |
| Print catalogue: | Object: Polyresin, Base: Polyresin, Hand-crafted |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2019-1 |
| Series: | Nude Man |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Christmas, Home Office |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in