Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A shining ambassador of joie de vivre: this artistically crafted hummingbird figurine lends the room a special aura with its symbolic meaning of lightness and joy. Fine mirrored surfaces and golden accents catch the light and create shimmering reflections that lend the interior an elegant dynamism. The deep black base provides an elegant contrast and ensures stability. Carefully handcrafted, each figurine is a unique work of art. The hummingbird is particularly striking on sideboards, in display cabinets or as a floating accent in combination with glass, marble or velvet.
- Elegant decorative hummingbird figurine in gold with mirrored surfaces, 40.5 x 22 x 22 centimetres (H/W/D)
- The hummingbird impresses with its detailed workmanship and symbolises joy and lightness
- Golden elements and reflective surfaces create glamorous light reflections
- The black base provides stability and gives the figure a high-quality and light appearance
- Each figure is unique and carefully handcrafted
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 40.5 cm |
| Width | 22 cm |
| Depth | 22 cm |
| Weight | 1.791 kg |
| Volume (packed) | 0,04 m³ |
Product information
| Color : | Golden, Mirrored |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted |
| Print catalogue: | Object: Glass Mirrored, Base: Polyresin, Frame: Polyresin, Hand-crafted, Each piece unique |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Mirror |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Christmas, Mothers Day |
| Marketing calendar: | February, May |
Reviews
Log in