Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Extraordinary, somewhat morbid and yet charming - this decorative object is an attention-getter in a flamboyant style and is certainly not found in every home. The "Flower Skull" creates a skilful style break in elegantly furnished rooms, decorates bookshelves, window sills or highboards. It’s also a cool head-turner as a decoration in a fashion boutique or bar.
- Handmade: individually crafted with many aesthetic details in black, gold and mixed colours
- An original eye-catcher: the black skull with flower and tattoo attracts all eyes
- Modern and daring: a stylish upgrade for every living room, hallway and bedroom
- A special gift idea: a decorative piece in black for all those who love statements and style breaks
- Art on the console: decorate your sideboard, chest of drawers and shelf with a decorative figure that breaks the mould
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 22.3 cm |
| Width | 24 cm |
| Depth | 17.1 cm |
| Weight | 1.1 kg |
| Volume (packed) | 0,08 m³ |
Product information
| Color : | Black, Golden |
|---|---|
| Details: | Hand-crafted |
| Print catalogue: | Object: Polyresin, Hand-crafted |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2019-1 |
| Specials: | Deals, In stock, US-Fit |
| Topic: | Christmas |
| Marketing calendar: | December |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in