Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A poetic decorative object with deep symbolism: this delicate dragonfly in shiny gold embodies lightness and change – and adds sparkling accents to the room with its fine mirrored surfaces. The elaborate workmanship brings out every detail, while the black base provides visual calm and a secure footing. As a handmade unique piece, the figure brings individuality and elegance to the home. Whether on a console table, in a bookcase or as a highlight on a window sill – this dragonfly is particularly effective in bright rooms with natural materials and soft colour contrasts.
- Elegant decorative dragonfly figurine in gold with mirrored surfaces, 41 x 26 x 24.5 centimetres (H/W/D)
- The dragonfly impresses with its detailed workmanship and symbolises freedom and transformation
- Golden elements and reflective surfaces create glamorous light reflections
- The black base provides stability and gives the figure a high-quality and light appearance
- Each figure is unique and carefully handcrafted
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 41 cm |
| Width | 56 cm |
| Depth | 26 cm |
| Weight | 1.6 kg |
| Volume (packed) | 0,05 m³ |
Product information
| Color : | Golden, Mirrored |
|---|---|
| Details: | Hand-crafted, Horizontal |
| Print catalogue: | Object: Glass Mirrored, Base: Polyresin, Frame: Polyresin, For wall fixing Horizontal, Hand-crafted |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Mirror |
| Topic: | Christmas, Mothers Day |
| Marketing calendar: | February, May |
Reviews
Log in