Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Classic meets contemporary art - this decorative object brings a breath of fresh air to iconic sculptural aesthetics. The striking eye details give the stylized bust of David a modern touch with a wink and make it an unmissable eye-catcher in any interior. In combination with clean lines or contrasting with colorful accessories, it creates an exciting interplay between antiquity and zeitgeist. Whether on a side table, on a bookshelf or as an eye-catcher on the windowsill - this decorative star magically attracts all eyes and makes a charming statement between art object and interior highlight.
- Decorative figurine in black and gold with base, 30 x 18 x 16 centimeters (H/W/D)
- This detailed statue presents the Roman style in a modern way
- The figure is made of durable polyresin with a shiny, high-quality look
- Adds stylish accents to sideboards, chests of drawers or side tables
- Handcrafted, each piece is unique with its own personal charm
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 30 cm |
| Width | 18 cm |
| Depth | 16 cm |
| Weight | 1 kg |
| Volume (packed) | 0,08 m³ |
Product information
| Color : | Black, Golden |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Handpainted, Partly Manual Work |
| Print catalogue: | Object: Polyresin, Each peace unique, Handpainted, Partly Manual Work |
| Season: | Saison2022-2 |
| Series: | David Eyes |
| Specials: | In stock, PRIMA, US-Fit |
| Marketing calendar: | December |
Reviews
Log in