Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
An art object with character: this expressive sculpture combines modern aesthetics with fine craftsmanship. The dynamic shape and deep black finish give the decorative object a strong presence without being obtrusive. Made of burnished metal and with a tactile structure, the design impresses with its stylish restraint and elegant appearance. Whether on sideboards, side tables or on open shelves - this unique piece can be wonderfully combined with minimalist or urban living styles while adding an artistic touch to the interior. Ideal for anyone who wants to give their home a statement with depth.
- Abstract decorative object made of metal in black, 51 x 12 x 68 centimetres (H/W/D)
- This decorative object impresses with its abstract yet expressive motif
- Completely in black, the sculpture creates subtle accents on sideboards, chests of drawers and coffee tables
- Made from burnished aluminum, the figurine impresses with its high-quality feel and sturdy workmanship
- Each sculpture is unique and carefully handcrafted
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 68 cm |
| Width | 51 cm |
| Depth | 12 cm |
| Weight | 3.1 kg |
| Volume (packed) | 0,13 m³ |
Product information
| Color : | Black |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted |
| Print catalogue: | Aluminum burnished, Hand-crafted, Each peace unique |
| Season: | Saison2024-2 |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in