Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A touch of pop art for your home: this bear figurine in black and grey tones with its ice cream cone crown not only brings good cheer, but also a good dose of style. The glossy finish gives this charming little animal a modern look, while the detailed hand painting reveals a true love of craftsmanship. Made of dimensionally stable polyresin, this little character head will bring a smile to your face and spark conversation on sideboards, consoles, or in the hallway. The cheeky bear really comes into its own when combined with simple furniture or as a contrast in purist interiors—a playful decorative idea with a wink and character.
- Funny decorative bear figurine in black, 37 x 18 x 16.5 centimeters (H/W/D)
- With an ice cream cone on its head, the black teddy bear adds a cool touch
- With a glossy finish, it is a modern eye-catcher on sideboards, tables, or in the entrance area
- An original gift idea for animal lovers and decoration enthusiasts
- Made of dimensionally stable polyresin and artfully hand-painted
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 37 cm |
| Width | 17 cm |
| Depth | 16 cm |
| Weight | 1.2 kg |
| Volume (packed) | 0,07 m³ |
Product information
| Color : | Black |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Handpainted |
| Print catalogue: | Object: Polyresin, Each peace unique, Handpainted |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Gelato Bear |
| Topic: | Wild Summer |
Reviews
Log in