Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Gillie and Marc's extraordinary, life-size human-animal sculptures can be found in major cities such as New York, Sydney and London. At KARE you will find a range of unique art objects by Gillie and Marc, who are committed to the reconciliation of man and nature through their art.
- Colourful XL decorative figure created by artists, sized 80x35x60 cm (H/W/D)
- This imaginative object was created exclusively for KARE by Australian artist couple Gillie and Marc
- The original fusion of an animal and human figure symbolises the unity of man and nature
- Each figure is painted by hand and unique
- Made of polyresin and lacquered
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 80 cm |
| Width | 35 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 10 kg |
| Volume (packed) | 0,25 m³ |
Product information
| Color : | Multicoloured, Yellow |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Handpainted |
| Print catalogue: | Object: Polyresin, Each peace unique, Handpainted |
| Season: | Saison2024-1 |
| Series: | Gillie & Marc |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Topic: | Mothers Day, Wild Summer |
| Marketing calendar: | April |
Reviews
Log in