Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A powerful sculpture that impresses with its imposing angelic form in bronze and black. The expressive posture and the detailed elaboration of the wings lend the living space a mysterious aura and attract everyone's attention. The rustic finish in a cool bronze tone brings timeless elegance into play, while the black base with its clear lines creates a modern contrast. Made from robust steel, the statue is ideal as a striking eye-catcher on sideboards, shelves or window sills and creates stylish accents in a wide variety of interior styles.
- Impressive decorative angel figurine in bronze and black, 63 x 48 x 32 centimetres (H/W/D)
- The figure in the shape of a man in an expressive pose, wrapped in impressive angel wings, makes a statement in the living area
- Impresses with its detailed workmanship and elegant, rustic finish in a cool bronze tone
- Made from high-quality steel, the statue makes a powerful statement on sideboards, shelves or windowsills
- The black base made of dimensionally stable polyresin provides stability and a modern contrast
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 63 cm |
| Width | 48 cm |
| Depth | 32 cm |
| Weight | 11.8 kg |
| Volume (packed) | 0,20 m³ |
Product information
| Color : | Copper, Golden |
|---|---|
| Season: | Saison1981-1 |
| Series: | Nude Man |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Christmas |
Reviews
Log in