Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This unusual porcelain figurine with two loving - or are they just playing? -dogs is rather something for uninhibited owners. The two four-legged friends literally form a unit and are excellently crafted. The white and the gold form a classy contrast and blend in with almost any interior in terms of colour. Place this flamboyant decorative object on the windowsill, a chest of drawers or in a display cabinet.
- High quality: a decorative figure made of white and gold-coloured porcelain
- Flamboyant: two dogs in a naturalistic representation. A gift idea with a special touch
- An eye-catcher: the atypical pose and the colour combination of white and gold make the figurine a real focal point
- Versatile: decoration for lovers of unusual animal figurines and dog fans, whether at home or in the office
- Easy to combine: white and gold match numerous interior styles
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 17.2 cm |
| Width | 10 cm |
| Depth | 19.5 cm |
| Weight | 0.4 kg |
| Volume (packed) | 0,06 m³ |
Product information
| Color : | Golden, White |
|---|---|
| Room: | Bedroom |
| Season: | Saison2017-1 |
| Series: | Love Dogs |
| Specials: | In stock, PRIMA, US-Fit |
| Topic: | Valentines Day |
| Trendshows: | Modern Times |
| Marketing calendar: | February |
Reviews
Log in