Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Unusual decorative lion in glamorous gold, handcrafted with great attention to detail. Gives the interior a touch of Africa and glamour!
- Tame pussy cat for the wild style: large reclining lion figure in gold
- Easy-care domestic cat that guards the front door in the hallway as well as keeping you company in the living room
- A decorative heavyweight, but with a weight of only approx. 6.5 kg it can easily be moved around
- The figure looks particularly classy in front of a dark painted wall
- In the salon, the office and the medical or legal practice the decorative lion symbolises power and strength.
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 40 cm |
| Width | 113 cm |
| Depth | 58 cm |
| Weight | 8.35 kg |
| Volume (packed) | 0,41 m³ |
Product information
| Color : | Golden, Nature |
|---|---|
| Details: | Hand-crafted |
| Print catalogue: | Polyresin, Hand-crafted |
| Room: | Dining room, Living room |
| Season: | Saison2019-2 |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Topic: | Christmas |
| Trendshows: | Cosy Living, Elegance |
| , Cosy – Lounge, Elegance – Glam | |
| Marketing calendar: | February, December |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in