Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The Fluid Realities collection is the result of an exclusive collaboration between KARE and renowned star designer Karim Rashid. With his distinctive design language and visionary aesthetics, he creates furniture and accessories that combine futuristic elegance with functional clarity. This impressive decorative figure is reminiscent of a majestic stag and makes a real statement in any room. In radiant white with a glossy finish, it brings not only light and freshness, but also a touch of luxury to modern lounges, stylish living rooms or bars. Made of sturdy polyresin, the figurine is particularly easy to care for and impresses with its durable quality. The unique fusion of Karim Rashid's iconic style and clear design language makes it a fascinating eye-catcher. Ideal as a stand-alone piece, but also perfect for combining with minimalist furniture and modern accents, this artistic figure adds stylish accents to any interior.
- Modern decorative figure in white in XL format, 113 x 75 x 31 centimetres (H/W/D)
- A decorative eye-catcher from the exclusive Karim Rashid x KARE Design collaboration, reminiscent of an elegant deer
- In XL format and with a glossy finish in clear white, it is perfect for stylish living rooms, modern lounges or bars
- The fusion of Karim Rashid's iconic style and futuristic clarity is evident in every detail
- Made from robust polyresin and therefore particularly easy to care for
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 113 cm |
| Width | 75 cm |
| Depth | 31 cm |
| Weight | 13.25 kg |
| Volume (packed) | 0,43 m³ |
Product information
| Color : | White |
|---|---|
| Season: | Saison2025-1 |
| Specials: | In stock, Karim Rashid |
| Topic: | Mothers Day, Wild Summer |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Pop | |
Reviews
Log in