Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
An artistic eye-catcher with a playful lightness - this decorative figurine presents a small elephant family that symbolises balance and cohesion in harmonious interaction. As a decorative accessory, it not only brings a charming animal world into the home, but also creates a warm, friendly atmosphere. Ideally placed on shelves, sideboards or consoles, it can be wonderfully combined with natural materials and colourful home accents. This sculptural work of art adds a special touch to any room and emphasises individual style with a touch of playful elegance.
- Small decorative elephant figurine in black, purple and rose, 31.5 x 22 x 18 centimetres (H/W/D)
- Three charming elephants in a balloon animal look create charming accents on chests of drawers, sideboards and dining tables
- The mix of shiny and metallic finishes in warm colours make the figure a modern design highlight
- Made of dimensionally stable polyresin and hand-painted in great detail
- An original gift idea for animal lovers and decoration fans
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 31 cm |
| Width | 22 cm |
| Depth | 18 cm |
| Weight | 1.25 kg |
| Volume (packed) | 0,02 m³ |
Product information
| Color : | Grey, Multicoloured, Silvery |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted |
| Print catalogue: | Object: Polyresin laquered, Hand-crafted, Each peace unique |
| Season: | Saison2022-2 |
| Specials: | In stock, PRIMA, US-Fit |
| Topic: | Christmas |
Reviews
Log in