Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
It’s the decoration that makes a home really cosy, because it tells you a lot about the people who live there and makes furnishing a little more fun every day. Just like this decorative sculpture of a couple, which is handmade in the style of the famous Giacometti figures.
- Love you! A large, abstract decorative sculpture made of robust artificial stone on an elegant base of real marble and painted by hand
- Perhaps the most elegant way of declaring your love and an exclusive gift idea for family and best friends
- A decorative figure with lovers - the message of this couple is all about love and friendship
- Like a bronze object, the colour varies from gold to brass to a dark brown patina
- Each Love sculpture is handmade and therefore a unique, high-quality piece. Slight deviations from the illustration are possible
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 50 cm |
| Width | 20 cm |
| Depth | 15 cm |
| Weight | 2.2 kg |
| Volume (packed) | 0,08 m³ |
Product information
| Color : | Black, Golden |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted, Stand/base |
| Print catalogue: | Object: Polyresin, 15 x 15 x 1,50 cm Stand/base, Hand-crafted, Each peace unique |
| Season: | Saison2020-1 |
| Series: | Couple |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Topic: | Christmas, Valentines Day |
| Marketing calendar: | February |
Reviews
Log in