Description
A real eye-catcher with a practical side: this large jar combines artistic attention to detail with clever storage. Inspired by the exotic jackfruit, the design in elegant black is enhanced by a shiny gold parrot - which also acts as a decorative handle. Perfect for neatly storing jewelry, keys or small treasures while making a stylish statement in the living area. The accessory is particularly effective on the sideboard or in the entrance area, where it harmonizes with natural materials and warm wood tones and adds a playful touch to the interior.
- Large decorative box in black and gold, 40.3 x 26 x 26 centimeters (H/W/D)
- The box in the shape of a jackfruit stores jewelry, keys or small everyday items in style
- A detailed parrot in gold sits charmingly on the tin and serves as a handle
- Also works as an exotic decorative highlight on sideboards, shelves or console tables
- Made from dimensionally stable polyresin and one of a kind from careful handiwork
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 40 cm |
| Width | 25 cm |
| Depth | 25 cm |
| Weight | 2.4 kg |
| Volume (packed) | 0,04 m³ |
Product information
| Color : | Black, Golden |
|---|---|
| Details: | Hand-crafted |
| Print catalogue: | Corpus: Polyresin, Hand-crafted |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2019-1 |
| Series: | Parrot |
| Specials: | In stock, PRIMA, US-Fit |
| Topic: | Christmas, Mothers Day |
| Trendshows: | Elegance, Modern Times |
| , Retro Elegance | |
| Marketing calendar: | May |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in