Description
Floral poetry for stylish living dreams: this cushion brings a romantic touch to the interior with its opulent tulip motif and subtle play of colors. The velvety fabric provides an elegant feel and makes a decorative statement with an artistic character on sofas, armchairs or beds. Ideal in combination with plain cushions in delicate pastel shades, gold accents or vintage-style furniture. As a single piece or part of a coordinated cushion set, it lends any room a spring-like lightness and a touch of gallery flair. An eye-catcher that skillfully combines comfort, design and floral sophistication.
- Elegant decorative cushion with tulip motif in pink, 45 x 45 x 12 centimetres (H/W/D)
- The delicate tulip motif in pink sets lively floral accents
- A luxurious upgrade for sofas, armchairs and beds thanks to the shimmering cover in a soft velvet look
- The extravagant fringed edge in gold creates an elegant overall look
- Cover removable with zipper, filling cushion already included in the scope of delivery
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 45 cm |
| Width | 45 cm |
| Depth | 15 cm |
| Weight | 0.6 kg |
| Volume (packed) | 0,08 m³ |
Product information
| Color : | Multicoloured, Rose |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted, Hand wash, With zipper |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester (velvet look), Filler: 100 % Polyester, Hand-crafted, Each peace unique, Hand wash, With zipper |
| Season: | Saison2025-1 |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in