Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Geometric elegance in rust brown: this modern decorative cushion impresses with clear black details and a unique, textured surface structure that instantly adds character to any room. The warm rust brown tone creates a harmonious, inviting ambience and adds stylish, decorative accents to your sofa, armchair or bed. The velvety-soft cover feels luxurious and ensures a comfortable, elegant living experience. Versatile and easy to combine, the cushion combines modern design with cosy comfort and makes any interior more attractive, lively and homely in no time at all – a real highlight for any home.
- Modern decorative cushion in rust brown and black, 45 x 45 x 6 centimetres (H/W/D)
- The cushion impresses with geometric details in black and a unique surface texture
- The elegant rust-brown tone creates a harmonious and inviting atmosphere in any living area
- A luxurious upgrade for your sofa, armchair and bed thanks to the velvety soft cover
- Removable cover with zip fastening, filling cushion included in delivery
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 45 cm |
| Width | 45 cm |
| Depth | 15 cm |
| Weight | 0.54 kg |
| Volume (packed) | 0,13 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Red |
|---|---|
| Details: | Spot cleaning, With zipper |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester (velvet look), Filler: 350 g Cotton, With zipper, Spot cleaning |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in