Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A real eye-catcher with a regal touch: this decorative cushion features a detailed peacock motif in deep green tones, bringing exotic sophistication to your interior. The elegant, shimmering velvet-look cover gives upholstered furniture a stylish aura and feels soft to the touch. The design is rounded off by a gold-colored fringed edge that adds a touch of glamour to the cushion. Ideal as an eye-catching accent on the sofa, a stylish addition to the bedroom, or combined with other textiles in emerald, brass, or cream—this cushion brings animal elegance into every home.
- Decorative cushion in velvet look with peacock motif in green, 45 x 45 x 12 centimeters (H/W/D)
- The impressive peacock motif in dark shades of green adds animal accents to the living area
- The shimmering velvet-look cover creates a luxurious feel and adds elegant charm to your sofa, armchair, or bed
- The extravagant gold fringe edging creates an elegant overall look
- Removable cover with zipper, filling cushion included in delivery
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 45 cm |
| Width | 45 cm |
| Depth | 15 cm |
| Weight | 0.6 kg |
| Volume (packed) | 0,07 m³ |
Product information
| Color : | Green |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand wash, With zipper |
| Print catalogue: | Cover: Polyester, Filler: Polyester, Each peace unique, Hand wash, With zipper |
| Season: | Saison2025-1 |
| Specials: | In stock |
| Marketing calendar: | February, August |
Reviews
Log in