Description
Black and white contrasts meet modern design: this patterned decorative cushion adds lively accents with its geometric pattern and brings zest to any living space. The velvety soft cover feels pleasant to the touch and invites you to relax – perfect for the sofa, armchair, or bed. Its minimalist yet urban design is versatile and can be easily combined with different interior styles. The removable cover with zipper is practical and makes the cushion particularly easy to care for. An ideal accessory to stylishly enhance rooms and create a feel-good atmosphere.
- Modern decorative cushion with black and white pattern, 45 x 45 x 6 centimetres (H/W/D)
- With its geometric pattern in black and white, this cushion brings dynamism to any living space
- The velvety soft cover creates an inviting and luxurious atmosphere
- Adds a modern and clean touch to your sofa, armchair, or bed
- Removable cover with zipper, filling cushion included in delivery
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 45 cm |
| Width | 45 cm |
| Depth | 15 cm |
| Weight | 0.6 kg |
| Volume (packed) | 0,13 m³ |
Product information
| Color : | Black |
|---|---|
| Details: | Spot cleaning, With zipper |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester (velvet look), Filler: 350 g Cotton, With zipper, Spot cleaning |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in