Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Sunny floral splendour for every room: this decorative cushion in delicate pastel yellow transforms your sofa, armchair or bed into a little oasis of well-being. The finest embroidery depicts delicate daisy blossoms, while the white cord edging adds a touch of elegance and style. The cushion looks lively, cheerful and elegant at the same time – a real eye-catcher that instantly enhances any room. The removable cover made of 100% linen ensures a natural, high-quality feel, is easy to clean and makes the cushion versatile. The filling cushion is already included and perfectly rounds off the comfortable design.
- Decorative cushion with yellow floral embroidery, 40 x 60 x 1 centimetres (H/W/D)
- The decorative cushion in delicate pastel yellow adds lively accents with floral and plant motifs
- Fine embroidery and white cord edging make this cushion an elegant highlight on your sofa, armchair or bed.
- The removable cover made of 100% linen creates a high-quality, pleasant look and feel.
- Removable cover with zip fastening, filling cushion included in delivery
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 40 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 15 cm |
| Weight | 0.95 kg |
| Volume (packed) | 0,12 m³ |
Product information
| Color : | Yellow |
|---|---|
| Details: | Hand wash, With zipper |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Linen flax, Filler: 100 % Polyester, Decorative elements: 100 % Polyester, Hand wash, With zipper |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Christmas |
Reviews
Log in