Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A real statement piece with the wow factor: this extravagant cushion brings a breath of fresh air to the interior with its wild giraffe motif and abstract shapes in bright colors. Sparkling details made from handmade ornaments add a touch of glam and make the accessory a highlight on the couch, lounge chair or day bed. The soft, velvety fabric not only invites you to lean back, but also adds a stylish touch of extravagance to any feel-good oasis. Particularly cool in a mix with plain-colored textiles or on patterned sofas in a maximalist style. A decorative eye-catcher with character - charmingly wild and luxurious at the same time.
- Colorful decorative cushion with giraffe motif, 45 x 45 x 25 centimeters (H/W/D)
- The giraffe, surrounded by abstract motifs and shapes in bright colors, sets wild and unusual accents
- Detailed, glittering handmade ornaments lend the cushion extravagance and modern glamour
- A luxurious upgrade for sofa, armchair and bed thanks to the velvety soft cover
- Cover removable with zipper, filling cushion already included
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 45 cm |
| Width | 45 cm |
| Depth | 20 cm |
| Weight | 0.72 kg |
| Volume (packed) | 0,11 m³ |
Product information
| Color : | Multicoloured |
|---|---|
| Details: | Hand-crafted, Spot cleaning, With zipper |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester, Filler: 100 % Polyester, Decorative elements: 100 % Velvet, Hand-crafted, With zipper, Spot cleaning |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Fantasy |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in