Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A decorative highlight with an artistic touch: this cushion brings a breath of fresh air to the living room with its finely embroidered curves in vibrant green and bright yellow. The soft lines give the design a natural dynamic and make it the ideal accent piece for simple upholstered furniture or color-coordinated textile worlds. Carefully crafted by hand, it combines craftsmanship with a modern sense of style. Whether on your favorite armchair, bed or as a splash of color on the sofa - this piece of jewelry adds lightness and a touch of summer feeling to the room. Ideal in a mix with natural tones or golden accessories.
- Decorative cushion with flowing motif in green and yellow, 45 x 45 x 25 centimetres (H/W/D)
- Finely embroidered, softly curved contours bring dynamism to any living landscape
- The combination of sunny yellow and lush green creates a harmonious, inviting atmosphere
- The carefully handcrafted cushion is an eye-catcher on the sofa, armchair or bed
- Removable cover with zipper, filler cushion already included
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 45 cm |
| Width | 45 cm |
| Depth | 20 cm |
| Weight | 0.7 kg |
| Volume (packed) | 0,11 m³ |
Product information
| Color : | Green, Yellow |
|---|---|
| Details: | Hand-crafted, Spot cleaning, With zipper |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester, Filler: 100 % Polyester, Decorative elements: 100 % Velvet, Hand-crafted, With zipper, Spot cleaning |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Electric Feeling |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in