Description
A cushion like a small work of art: the interplay of black and white meets a lively texture reminiscent of patterns inspired by nature. The soft fabric adds comfort, while the dynamic design fills modern rooms with movement and character. On a sofa, armchair, or bed, it adds stylish accents without being overpowering. Especially in minimalist or urban interiors, it unfolds its effect as a calm eye-catcher—harmonious, expressive, and with a touch of casual elegance.
- Textured decorative cushion in black and white, 10 x 45 x 45 centimeters (H/W/D)
- The contrast between black and white and the unique surface texture add a modern touch
- The velvety soft cover ensures comfort on the sofa, armchair, or in bed
- The cushion fits perfectly into minimalist, modern, and urban living styles
- Removable cover with zipper, filling cushion included in delivery
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 45 cm |
| Width | 45 cm |
| Depth | 15 cm |
| Weight | 0.56 kg |
| Volume (packed) | 0,13 m³ |
Product information
| Color : | Black |
|---|---|
| Details: | Spot cleaning, With zipper |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester (velvet look), Filler: 350 g Cotton, With zipper, Spot cleaning |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Specials: | Deals, In stock |
Reviews
Log in