Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A touch of luxury meets playful extravagance: this decorative cushion enchants with its artistic bird of paradise motif and brings vibrant elegance into the home. The shimmering fabric emphasizes the detailed design and creates a sophisticated look with a wanderlust factor. Ideal as a glamorous accent on velvety sofas, in a mix with golden accessories or in combination with rich colors such as emerald green or royal blue. As a solo artist or part of a stylish cushion duo, it adds a touch of exoticism with a gallery feel to living rooms, bedrooms or guest rooms. A decorative highlight for anyone who loves unusual details.
- Colorful decorative cushion with tropical bird motif, 45 x 45 x 12 centimeters (H/W/D)
- Two impressive birds and tropical plant elements radiate colorful jungle vibes
- A luxurious upgrade for sofas, armchairs and beds thanks to the shimmering cover in a soft velvet look
- The extravagant fringed edge in gold creates an elegant overall look
- Cover removable with zipper, filling cushion already included in the scope of delivery
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 45 cm |
| Width | 45 cm |
| Depth | 15 cm |
| Weight | 0.6 kg |
| Volume (packed) | 0,08 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Green, Multicoloured |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted, Hand wash, With zipper |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester (velvet look), Filler: 100 % Polyester, Hand-crafted, Each peace unique, Hand wash, With zipper |
| Season: | Saison2025-1 |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in