Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Colorful style meets cozy comfort! This artfully patterned decorative cushion makes a real design statement in the home with its vibrant shades and linear shapes. The blend of wool and cotton ensures a pleasant feel and invites you to relax. Whether as an eye-catcher on the sofa, as an accent on the armchair or as a splash of colour in bed - it harmonizes perfectly with modern velvet sofas, Scandinavian wooden furniture or boho interiors and creates lively contrasts with plain colors.
- Patterned decorative cushion in bright colors, 50 x 50 x 14 centimeters (H/W/D)
- Bright colors and straightforward shapes create an extraordinary, modern look
- Sofa cushions with a pleasant feel thanks to wool and cotton content
- The cushion is a real eye-catcher on an armchair, sofa or in bed
- The comfortable filling cushion is included in the scope of delivery
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 50 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 15 cm |
| Weight | 0.85 kg |
| Volume (packed) | 0,21 m³ |
Product information
| Color : | Multicoloured |
|---|---|
| Details: | Dry cleaning, Each piece unique, With zipper |
| Print catalogue: | Cover front: 45 % Cotton, 30 % Polyester, 25 % Wool, Cover back side: 100 % Cotton, Filler: 100 % Polyester, Each peace unique, Dry cleaning, With zipper |
| Room: | Bedroom, Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Artistic |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Wild Summer |
Reviews
Log in