Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A fascinating design meets maximum comfort: this cushion impresses with its modern, abstract face motif and immediately adds an artistic touch to any home. The blend of wool and cotton ensures a particularly pleasant feel and makes it a real feel-good accessory. Perfect for minimalist or modern living concepts, the cushion can be combined wonderfully on sofas, armchairs or beds. Its vibrant colours and striking design set fresh accents and lend the room a creative, contemporary atmosphere. A stylish eye-catcher with functional comfort!
- Colourful decorative cushion with abstract face motif, 50 x 50 x 14 centimetres (H/W/D)
- The abstract face motif with playful shapes and lines sets artistic accents
- The mix of many muted colours makes the cushion a cheerful eye-catcher in the living area
- Sofa cushions with a pleasant feel thanks to the wool and cotton content
- Cover removable with zip, filling cushion already included in the scope of delivery
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 50 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 15 cm |
| Weight | 0.85 kg |
| Volume (packed) | 0,21 m³ |
Product information
| Color : | Multicoloured, Red |
|---|---|
| Details: | Dry cleaning, Each piece unique, With zipper |
| Print catalogue: | Cover front: 45 % Cotton, 30 % Polyester, 25 % Wool, Cover back side: 100 % Cotton, Filler: 100 % Polyester, Each peace unique, Dry cleaning, With zipper |
| Room: | Bedroom, Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Art Line |
| Topic: | Wild Summer |
Reviews
Log in