Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Abstract shapes and vibrant colours bring the relaxed flair of the sea and beach directly into the living room. The cushion combines artistic designs with cheerful colour tones and adds a fresh accent to any sofa. The mix of blue and earthy tones is reminiscent of the coast and gives the room a relaxed yet lively atmosphere. The wool and cotton content ensures a pleasant feel and a high level of comfort. Ideal for a maritime or summery interior, the cushion combines wonderfully with soft wooden or rattan furniture - a real highlight for any home.
- Colourful decorative cushion in abstract design, 50 x 50 x 14 centimetres (H/W/D)
- Abstract shapes and symbols, inspired by the sea and beach, combine design and coastal flair
- The mix of many bright colours makes the cushion a cheerful eye-catcher in the living area
- Sofa cushions with a pleasant feel thanks to the wool and cotton content
- Cover removable with zip, filling cushion already included in the scope of delivery
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 50 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 15 cm |
| Weight | 0.85 kg |
| Volume (packed) | 0,17 m³ |
Product information
| Color : | Multicoloured |
|---|---|
| Details: | Dry cleaning, Each piece unique, With zipper |
| Print catalogue: | Cover front: 45 % Cotton, 30 % Polyester, 25 % Wool, Cover back side: 100 % Cotton, Filler: 100 % Polyester, Each peace unique, Dry cleaning, With zipper |
| Room: | Bedroom, Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Art Line |
| Specials: | Deals, In stock |
| Topic: | Wild Summer |
Reviews
Log in