Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A real work of art for any sofa: with its modern, abstract design and trendy colour combination, this cushion is a real eye-catcher. The minimalist depiction of facial features creates a unique, artistic accent in the room and can be perfectly integrated into Scandinavian or contemporary living styles. Thanks to the wool and cotton content, the cushion is pleasant to the touch and provides additional comfort. Whether on a plain sofa or as a contrast to bold colours - it adds that certain something to any room. A highlight that is both decorative and functional.
- Colourful decorative cushion with abstract face motif, 50 x 50 x 14 centimetres (H/W/D)
- The abstract face motif with playful shapes and lines sets artistic accents
- The mix of many bright colours makes the cushion a cheerful eye-catcher in the living area
- Sofa cushions with a pleasant feel thanks to the wool and cotton content
- Cover removable with zip, filling cushion already included in the scope of delivery
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 50 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 15 cm |
| Weight | 0.85 kg |
| Volume (packed) | 0,17 m³ |
Product information
| Color : | Multicoloured |
|---|---|
| Details: | Dry cleaning, Each piece unique, With zipper |
| Print catalogue: | Cover front: 45 % Cotton, 30 % Polyester, 25 % Wool, Cover back side: 100 % Cotton, Filler: 100 % Polyester, Each peace unique, Dry cleaning, With zipper |
| Room: | Bedroom, Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Art Line |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Wild Summer |
Reviews
Log in