Description
Ceramic tableware has a soul - just like the Vibrations series made of stoneware with its harmonious, natural shapes. In deep fir green, this tableware series lends magic and casual flair to every nicely-laid table. Vegetable curries, breakfast bowls with colourful exotic fruits and a juicy grilled rib-eye steak look fabulous on this tableware.
- Mug for coffee and tea in a classic simple form with exciting colours
- Exquisite handmade ceramic tableware series in a very dark green with a matt gold edge
- Mix & match: a beautiful addition to existing tableware and as a soloist on the table
- This ceramic tableware can be used to create the most beautiful looks on the dining table, from plain to theatrical
- Each ceramic item is individual, slight deviations from the illustration are possible
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 10.2 cm |
| Width | 11.9 cm |
| Depth | 8.8 cm |
| Weight | 0.27 kg |
| Volume (packed) | 0,04 m³ |
Product information
| Color : | Golden, Green |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Filling quantity, Hand-crafted, not suitable for microwaves |
| Print catalogue: | Stoneware, Hand-crafted, Dishwasher-safe, 380 ml Filling quantity, not suitable for microwaves |
| Room: | Dining room, Kitchen |
| Season: | Saison2019-2 |
| Series: | Vibrations |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Marketing calendar: | December |
Reviews
Log in