Description
The Organic tableware series combines flowing, organic shapes with artisanal charm, bringing a natural touch to the table. Made from high-quality ceramic, it is particularly robust, durable, and easy to care for. Whether for everyday use or festive occasions, this tableware combines style with enjoyment and is ideal for presenting food in style and creating special moments in everyday life. The cup with handle in muted turquoise adds soft color accents and brings a fresh, Mediterranean touch to the table. Combined with light wood, natural fibers, and subtle metal details, it creates a relaxed, summery look.
- Ceramic cup in blue, 10.5 x 13 x 9 centimeters (H/W/D)
- The organic design creates a unique, handcrafted look and lends natural charm
- The cool turquoise brings Mediterranean charm and harmony to any table setting
- Made from high-quality ceramic, the tableware is particularly robust and durable
- Dishwasher safe and therefore perfect for everyday use or special occasions
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 10.5 cm |
| Width | 13 cm |
| Depth | 9 cm |
| Weight | 0.27 kg |
| Volume (packed) | 0,02 m³ |
Product information
| Color : | Turquoise |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Filling quantity, Suitable for microwave |
| Print catalogue: | Earthenware, Suitable for microwave, Dishwasher-safe, 370 ml Filling quantity |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Organic |
| Specials: | In stock |
| Marketing calendar: | June |
Reviews
Log in