Description
Ceramic tableware has a soul - just like the Organic series made of stoneware with its harmonious, natural shapes. In deep black, this tableware series lends magic and casual flair to every nicely-laid table.
- Deep black cup in the popular ceramic style and hand-made look
- A statement as a cup for coffee or tea in the office, a feast for the eyes on the kitchen shelf or in the living room cabinet
- With this ceramic tableware the most beautiful looks can be staged on the dining table, from pure to theatrical
- Mix & match: easily combinable with white, coloured or patterned tableware
- It's practical that the decorative beauties from this tableware series are suitable for the dishwasher and microwave!
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 10.5 cm |
| Width | 13 cm |
| Depth | 9 cm |
| Weight | 0.29 kg |
| Volume (packed) | 0,02 m³ |
Product information
| Color : | Black |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Filling quantity, Suitable for microwave |
| Print catalogue: | Earthenware, Suitable for microwave, Dishwasher-safe, 370 ml Filling quantity |
| Room: | Dining room, Kitchen |
| Season: | Saison1981-1 |
| Series: | Organic |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Marketing calendar: | June |
Reviews
Log in