Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The “Fluid Realities” collection is the result of KARE's exclusive collaboration with the renowned star designer Karim Rashid. With clear, rounded shapes and a futuristic look, this large designer sofa makes a powerful statement in the living area. The unique, textured cover in brilliant white gives the sofa an elegant presence that impresses both in purist interiors and as a striking highlight. Thanks to its innovative upholstery and careful design, the sofa invites you to relax and creates an unmistakably cozy ambience.
- Large corner sofa with chaise longue on the right
- Large designer sofa from the exclusive cooperation Karim Rashid x KARE Design
- Clear, rounded shapes make this 3-seater a modern, futuristic statement piece in any living area
- Thanks to the uniquely textured cover in radiant white, the sofa is an elegant haven of peace - on its own or as a highlight in purist interiors
- A sophisticated combination of belt suspension, Nosag suspension and soft foam upholstery ensures maximum seating comfort
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 73 cm |
| Width | 351 cm |
| Depth | 200 cm |
| Weight | 200 kg |
| Volume (packed) | 3,70 m³ |
Product information
| Color : | White |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Assembled, Dry cleaning, Elastic webbing suspension, Max. load-carrying capacity, Nosag suspension, Seat height |
| Print catalogue: | Corpus: Pine Solid wood Lacquered, Plywood Natural/untreated, Frame construction: Pine Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Upholstery: 35 kg/m³ Upholstery foam Polyurethane, Cover: 100 % Polyester, Cover: 20000 Martindale Abrasion test, 110 kg Max. load-carrying capacity per seat unit, Dry cleaning, Assembled, 40 cm Seat height, Seat upholstery: Nosag suspension, elastic belt suspension |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Soft Edge |
| Specials: | In stock, Karim Rashid |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Pop | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in