Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 88 cm |
| Width | 276 cm |
| Depth | 252 cm |
| Weight | 182 kg |
| Volume (packed) | 3,68 m³ |
Product information
| Color : | Beige |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Elastic webbing suspension, Fastness to light, Fastness to rubbing, Max. load-carrying capacity, Nosag suspension, Pilling, Seat height |
| Print catalogue: | Frame construction: Pine Plywood Natural/untreated, Pine Solid wood Natural/untreated, Upholstery: 34 % Feathers, 33 % Silicone rubber, 33 % Upholstery foam Polyurethane, Seat: 28 kg/m³ Polyurethane, Back part: 21 kg/m³ Polyurethane, Cover: 100 % Polyester , Studio Divani: Jan03, Foot/Base: Solid wood Lacquered, 110 kg Max. load-carrying capacity per seat unit, 49 cm Seat height, Abrasion test: 80000 Martindale Abrasion test, Pilling test: 5 Pilling, Light fastness: 4 Fastness to light, Rub fastness: 4 Fastness to rubbing, Elastic webbing suspension, Nosag suspension |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Imola |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in