Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A compact couch as a sofa landscape for every living room. A corner sofa always helps when there isn’t enough space for individual sofas and couches. The comfort of an ottoman on which you can put your feet up is incomparable. The charming green colour is super easy to combine, while the cube-shaped upholstery makes this cuddly couch a design highlight.
- Corner sofa in dark green with chaise longue on the left, with a hard-wearing cover in a flattering velvet look
- Foam upholstery for pleasant seating comfort and cosiness
- The graphic design in a cube-like look adds a touch of modernity
- Thanks to the all-round upholstery, the corner sofa can also stand anywhere in the room
- Sturdy wooden frame construction
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 70 cm |
| Width | 265 cm |
| Depth | 210 cm |
| Weight | 123 kg |
| Volume (packed) | 3,03 m³ |
Product information
| Color : | Green |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Cigarette test passed, Fastness to light, Max. load-carrying capacity, Nosag suspension, Partly dismantled, Pilling, Seat height, elastic belt suspension |
| Print catalogue: | Corpus: Plywood Natural/untreated, Beech Solid wood Natural/untreated, Fir Solid wood Natural/untreated, Medium density fibreboard (MDF) Natural/untreated, Chipboard Natural/untreated, Upholstery: 30 kg/m³ Polyurethane, Cover: 100 % Polyester (velvet look), Foot/Base: Polypropylene, 110 kg Max. load-carrying capacity per seat unit, 42 cm Seat height, Abrasion test: 35000 Martindale, Pilling test: 5, Light fastness: 4, Cigarette test, Partly dismantled, Nosag suspension, elastic belt suspension |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2021-1 |
| Series: | Belami |
| Marketing calendar: | March, June, September |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in