Description
A striking highlight for entrance areas and hallways: this console impresses with its clear lines and powerful presence in a sophisticated graphite look. The generous storage surface meets a sculptural metal frame - a successful combination of urban flair and functional elegance. Perfect for stylishly displaying favorite items or practical accessories. Particularly effective in modern, minimalist rooms, it also creates exciting accents as a contrast to warm materials such as wood or leather. A design object that adds character and combines purist aesthetics with practical utility.
- Modern console with glass top in gray, 76 x 160 x 45 centimeters (H/W/D)
- The dark gray textured glass shelf creates a modern look
- The graphically shaped frame made of chrome-plated steel impresses with its shiny finish
- Thanks to high-quality materials, this console is as easy to clean as it is stylish
- Versatile use - as a shelf in the hallway, as a dressing table or in the dining room as a useful companion to the table
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 77 cm |
| Width | 158 cm |
| Depth | 45 cm |
| Weight | 27.7 kg |
| Volume (packed) | 0,18 m³ |
Product information
| Color : | Grey, Silvery |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Thickness of panel |
| Print catalogue: | Frame: Steel chromed, Cover plate: Glass Toughened safety glass Colored, 8 mm Thickness of panel, 25 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down |
| Room: | Corridor |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Gold Rush |
| Specials: | Deals, In stock |
Reviews
Log in